CEMES Rehabilitasyon Merkezi

Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..

CEMES Rehabilitasyon Merkezi

20 Yılı aşkın Tecrübe..

Hakkımızda

2002 yılında özel eğitim sektörüne “merhaba” diyen Merkezimiz başlangıçtaki çalışma heyecanını, amaç ve ideallerini yılların tecrübesiyle birleştirerek, her gün üzerine yeni bilgiler koyarak,  eğitim ve rehabilitasyondan hiçbir şekilde taviz vermeden, duruşunu hiç değiştirmeden yoluna devam etmektedir.

 

Bizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerimizle artık “AİLEMİZ” dediğimiz merkezimizde yaklaşık 40 kişilik kadromuzla amaç ve ideallerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

Her yeni bireyin bize yeni şeyler öğrenmeye götüreceğini bilerek, öğrenmeye hep devam eden uzman eğitimcilerimizle hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.

 

Karma odak sistemini benimseyen bir özel eğitim anlayışımız, aile ve engelli bireyin çevresini de içine aldığımız eğitim ve rehabilitasyon sistemimiz ve doğru verilmiş kararları çok çok çalışmamız bizi başarıya doğru götürmektedir.

HİZMETLERİMİZ

Hizmet İçi Eğitim

Hizmet İçi Eğitim Kurumumuzda haftanın bir günü en az 1 saat en çok 2 saat olmak üzere eğitimcilerle belirlenen günde hizmet içi eğitim toplantıları düzenlenmektedir. Eğitim koordinatörü tarafından yürütülen Hizmet içi eğitim toplantılarına tüm eğitim personeli katılmaktadır.

Eğitim Koordinatörlüğü

Kurumumuz içerisinde eğitim-öğretimin tek elden yürütülmesini sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir birimdir. Zihin engelliler öğretmeni bu birimi yönetir. Kaba değerlendirme, aile ile ilk görüşme, ayrıntılı değerlendirme, bep hazırlama, altı aylık ve yılsonu değerlendirmelerine liderlik eder.

Psikolojik Danışmanlık

Kurumumuz velileri ve öğrencileri, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmakta zorlandıklarında, kurumumuzun psikologu ya da psikolojik danışmanı tarafından verilen psikolojik destek ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.Bireysel Eğitim

Bireyin/Öğrencinin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış Bireyselleştirilmiş Eğitim Programını temel alarak, özel eğitim yöntem ve tekniklerini kullanarak yapılan bire bir öğretim şeklidir.

Aile Eğitimi

Kurumumuzun Akademik Danışmanı tarafından yürütülen Aile Eğitimi Seminerlerimiz, ailelerimize yapılan anket, görüşme ve gözlemler sonucunda belirlenen konularda, cumartesi günleri yapılır.

Grup Eğitimi

Öğrencilerimizin gelişimsel özellikleri, performansları, ilgi ve yetenekleri göz önünde bulundurularak en fazla 8 kişi olmak kaydı ile gruplar oluşturulur.

PROGRAMLARIMIZ

Hidroterapi, su kullanarak ve sudan faydalanarak ağrının giderilmesi ve tedavi edilmesi konularında çalışmalar içeren, fizyoterapi kapsamında yer alan bir tıp dalıdır. Eskiden hidropati olarak isimlendirilirdi. Hidroterapinin uygulama alanları çok geniştir. Suyun fiziksel özelliklerinden yararlanarak kan dolaşımını hızlandırmayı ve bazı hastalıkların semptomlarını gidermeyi amaçlar.

Görme fonksiyonunu tamamen ya da kısmen yitirmiş çocuk, görme güçlüğü yaşamaktadır. Görme engelli kişi görme yetersizliğinden çok ağır derecede etkilenen görsel duyu ile alması gereken uyarıcılardan yoksun kalan kişidir. Özel eğitim hizmetleri yönetmeliğinde görme engelliğinin tanımı şöyledir: Görme engelli, bütün düzeltmelere rağmen iki gözle görmesi 1/10 dan aşağı olan, eğitim öğretim çalışmalarında görme gücünden yararlanması mümkün olmayandır şeklinde tanımlanmaktadır. Az gören; bütün düzeltmelere rağmen iki gözle görmesi 1/10 ile 3/10 arasında olan ve özel bir takım araç ve yöntemler kullanmadan eğitim öğretim çalışmalarında görme gücünden yaralanması mümkün olmayanlardır şeklinde tanımlanmaktadır.

Dil ve konuşma gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için en önemli faktörlerden birisi de sağlıklı bir işitme duyusuna sahip olmaktır. İşitme engeli olmayan çocuklarda dil ve konuşma gelişimi, birbirini takip ederek gelişen aşamalardan oluşur. Ancak sesleri işitemeyen çocukların dil ve konuşma gelişimiyle iletişim becerileri, aynı şekilde ilerleyemez.

Dil ve konuşma terapisi, dil ve/veya konuşma bozukluğu olan birçok çocuk için uygulanan tedavi yöntemidir. Konuşma bozukluğu seslerin doğru üretilememesi ile ilgili bir problem iken dil bozukluğu anlamadaki güçlük ya da düşüncelerini bildirmek için kelimeleri bir araya koyamamaktır.

Otizmde beynin farklı bölgeleri bir arada çalışamaz. Otizmlilerin çoğu diğerleriyle iletişim kurmakta her zaman zorlanacaktır. Fakat erken tedavi teşhis gittikçe daha fazla kişiye tam potansiyellerini kullanmada yardım etmiştir. Otizmin nedeni tam olarak bilinmese de, bazı bilim adamları genetik olduğunu düşünmektedir. Halen hangi genin buna neden olabileceği araştırılmaktadır. Diğer araştırmalar, otizmi tetikleyenin belirli ilaçlar veya çocuğun çevresindeki şeyler olup olmadığı üzerine yoğunlaşmıştır.

Psikoterapi, bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, ruh sağlıklarının geliştirilmesi ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır. Psikoterapi her zaman sadece tek tek bireyleri konu almaz, zaman zaman incelenen tüm bir ailenin etkileşimsel meseleleri zaman zamansa incelenen bir çiftin birbiriyle olan ilişkisindeki bazı sorunların ruh sağlığı temelindeki kökleri olabilir. Ruh-zihin sağlığına dair sorunların psikolojik, sosyolojik veya somatik boyutları olabilir.

İLETİŞİM

Adres Bilgileri : Perpa Ticaret Mrk. B Blok Kat:18 No: 5490 Şişli / İSTANBUL
Telefon : 0212 000 00 00 0212 000 00 00
Email : bilgi@cemesrehabilitasyon.com