SEO FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

SEO Fiyatları

SEO fiyatları konusuna girmeden önce neden web sitelerine arama motoru optimizasyonu yapılması gerektiğine kısaca değinelim. Web siteleriniz firmanızın vitrini gibidir. Bundan dolayı bu vitrini ne kadar fazla insana gösterebilirseniz o oranda satış yapar ve kar elde edebilirsiniz. Üstelik sabit bir konumda, fiziki bir ortamda, bulunan firmanızın kaç kişiye ulaşacağı tamamen bulunduğu konumla ilgilidir. Firmanızın bulunduğu konum size avantaj da sağlayabilir, dezavantaja da neden olabilir. Tıpkı Google sıralamanız gibi. Yani dükkanınız, işletmeniz insan hareketliliğinin yoğun olduğu bir konumdaysa bu daha fazla müşteriye ulaşacağınız anlamına gelir. Böylece daha fazla satış yaparak işinizi büyütebilirsiniz. Tam tersi bir durumda ise çok yetersiz sayıda müşteriye ulaşırsınız. Yeterince kar elde edemediğiniz bir durum firmanızın kapanmasına kadar gidebilir. İşte tam da bu noktada web sitenizin Google'da üst sıralarda yer almasının önem daha net ortaya çıkıyor.

Tıpkı insan hareketliliğinin çok yoğun olduğu bir yerdeki işletmenin daha fazla kazanç elde etmesi gibi, Google arama motorunda üst sıralarda çıkan web siteniz de daha fazla kişiye ulaşarak yüksek kazançlar elde edebilir. Bu sebeple SEO fiyatları konusunda bütçe ayırarak web siteniz için mutlaka hizmet almalısınız. Bunun için yapacağınız harcamayı sadece bir gider olarak görmemelisiniz. Tam aksine ileride daha fazla kazanç elde etmek için işinize yaptığınız bir yatırım olarak görmelisiniz. Sizin daha fazla müşteriye ulaşmanızı sağlayacak doğru çözüm ortağınız 2004 yılından günümüze Simetriks firmasıdır. Yılların kazandırmış olduğu engin bilgi birikimi sayesinde web sitenizi Google'da iyi konumlara getirebiliriz. Böylelikle web siteniz tıpkı çok işlek bir caddedeki dükkan misali yüksek oranda müşteri çekebilir. Daha fazla satış yaparak kazancınızı artırıp işlerinizi de büyütebilirsiniz. Kısacası markanızın değerine değer katacak profesyonel SEO hizmetleri için bize ulaşın.

Şimdi asıl konumuza gelelim. SEO fiyatları belirlenirken birçok farklı kritere bakılır. Fiyatların belirlenmesindeki temel  harcanacak emek ve mesaidir. Ortalama aylık SEO fiyatlarımız 4.000 TL'den başlamaktadır. Yapılacak işin hacmine ve garantilerin kapsamına göre aylık 4.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir. SEO ücretlerini belirleyen faktörleri sıralamak gerekirse;

 1. Harcanacak mesai ve emek

 2. Sektörün rekabet seviyesi

 3. Anahtar kelimelerin zorluk derecesi

 4. Web sitesinin geçmişi

 5. Hedefler ve beklentiler

 6. Çalışılacak anahtar kelime sayısı

 7. Çalışma süresi (Aylık, yıllık)

 8. Ödeme seçenekleri

 9. Web sitesinin tasarım ve kodlama altyapısı (Mobil ve SEO uyumlu mu?)

Harcanacak Mesai ve Emek

SEO fiyatını belirleyen en önemli etken işlemler için harcanan zaman ve verilen emektir. İş yükü ve yapılacak işlemlerin sayısı arttıkça maliyetler de doğal olarak artacaktır. Yapılacak çalışmaların niteliğine göre de ücretler değişiklik gösterecektir. SEO fiyatları konusunda etki eden birkaç seçeneği sıralayalım.

 1. Çalışmalar hem site içini hem de site dışını kapsayacak mı? Yoksa sadece site dışı link desteklerini kapsayan bir çalışma mı olacak?

 2. Site içerikleri değişecek mi? SEO uyumlu özgün makaleler yazılıp siteye eklenecek mi?

 3. Sitenin görselleri yeniden düzenlenecek mi?

Bütün bunlar belirleyicidir.

Sektörün Rekabet Seviyesi

Bir diğer önemli unsur SEO çalışmalarının yapılacağı sektörün ne denli yüksek bir rekabet oranına sahip olduğudur. Eğer düşük seviyede bir rekabet söz konusuysa bu durum fiyatların daha düşük seyredebilmesine imkan tanır. Yüksek seviyede bir rekabetin olması durumundaysa SEO fiyatları biraz daha yükselecektir. Burada rekabet seviyesini belirleyen kriter hedef kelimelerin arama hacimleridir. Eğer yüksek arama hacmine sahip bir sektörde yer alıyorsanız bu durumda web siteniz için daha yoğun çalışmalar gerekecektir. Rakip sitelerle rekabet edebilmeniz için bu zorunludur. Çünkü yüksek arama hacmine sahip sektörler çok yüksek oranda talep gören işler veya hizmetlerdir. Yani alıcısı ve arayıcısı bol olan hizmetler veya ürünlerdir. Tüketicilerin yoğun olarak talep gösterdiği bir alanda, doğal olarak çok sayıda firma bu talepleri karşılamak için konumlanacaktır. Bu durumda da kaçınılmaz bir şekilde rekabet üst seviyeye çıkacaktır. Yani belli bir hedefe koşan çok sayıda yarışmacıyla mücadele ederken, onların önüne geçebilmeniz sadece kaliteli ve yoğun bir SEO ile mümkün olabilir.

Anahtar Kelimelerin Zorluk Derecesi

Bu madde rekabet seviyesi ile doğrudan bağlantılıdır. SEO hizmeti verilecek hedef anahtar kelimelerin arama hacimleri ne kadar yüksekse zorluk derecesi de o denli artar. Böylelikle bir kelimenin kullanıcılar tarafından hangi sıklıkla aratıldığına bakılarak zorluk derecesi hesaplanabilir. Özellikle jenerik anahtar kelimeler SEO rekabetinde zorluk dereceleri en yüksek olanlardır. Unutulmaması gereken temel nokta şudur. Herhangi bir şey ne kadar fazla talep görürse o oranda değerlidir. Rekabete yol açan bu yüksek değerden pay alabilmek, görünür olmakla mümkün olabilir. Buradan hareketle görünür olabilmek rakiplerin büyük çoğunluğunu geride bırakmakla başarılabilir. Google'da üst sıralarda yer almak, işinin ehli, profesyonellerle çalışarak ulaşılabilecek bir hedeftir.

Web Sitesinin Geçmişi

Web sitesinin sahip olduğu SEO geçmişi ilerideki başarısını etkileyen önemli bir etmendir. Eğer geçmişte web sitesinin sıralamasını yükseltmek amacıyla yapılan işlemlerde Google kurallarının dışına çıkılmışsa bu olumsuz bir durumdur. Bilerek veya bilmeyerek Google kalite ve sıralama kriterlerinin aksine uygulamalar söz konusuysa ciddi bir sorununuz var demektir. Çünkü en fazla kullanılan bu arama motoru kendini kullanıcılara en doğru sonuçları vermeye adamıştır. Her kim ki bir açık bularak haksız bir fayda elde etmeye çalışıyorsa Google bunu er ya da geç tespit eder ve cezalandırır. Bundan kaçış imkansızdır. Ondan dolayı web sitenizin temiz bir geçmişe sahip olmasını öncelemelisiniz. Bunun için de yine SEO uzmanı seçerken dikkatli olmalısınız. Önceliğiniz işlemi yapacak kişinin size sunduğu SEO fiyatları olmamalıdır. Çünkü yanlış seçimler, ister bilinçsizce yapılan işlemlerden dolayı isterse de bilerek karanlık SEO uygulamalarına başvurulmasından dolayı sitenize zarar verir.

Hedefler ve Beklentiler

Hedefler ve beklentiler çok önemlidir. Çalışmalara başlarken hangi hedeflere ulaşmak için bir SEO uzmanıyla yola çıktığınız sıralamanızı doğrudan etkiler. Beklentilerinizi gerçeğe dönüştürmek için kararlı olmalısınız. Tek seferlik, günübirlik, düzensiz çalışmalarla büyük beklentiler içine girerseniz işin sonunda hayal kırıklığına uğrarsınız. Doğru kişiyle çalışıp, doğru stratejileri uygularsanız hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Google optimizasyonunda hiçbir başarı rastlantı eseri ortaya çıkmaz. Aynı zamanda iyi neticeler almak özellikle de yüksek rekabet gerektiren sektörlerde orta ve uzun vadeli düzenli çalışmaları gerektirir. Google'da bir kelime arattığınız zaman 1. sayfada çıkan hiçbir site 1 günlük, tek seferlik, düzensiz ve amaçsız bir SEO işlemi ile oraya gelmemiştir. Eğer Google 1. sayfada çıkmak istiyorsanız orada sıralanan 10 siteden en az 1 tanesinden daha iyi ve işe yarar olduğunuzu Google'a ıspatlamanız gerekir. 20 yılı aşan sektör tecrübemle, en ufak bir şüpheye dahi düşmeden, şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, SEO'yu geçici bir süreliğine yaptıran, sadece bir masraftan ibaret olarak gören, tek bir firma yoktur ki Google'da sıralamalarda yerini korusun, kalıcı olsun. Böyle bir şey milyonda 1 dahi mümkün değil. Yüzlerce farklı web sitesinde çalışmalar yapmış bir arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak bunu istisnasız söyleyebilirim. Hedefler ve beklentiler birbirini tamamlayan doğru adımlarla ilerlerse başarı koca bir çınar gibi yükselir. Çözüm ortağınız olarak bizi seçerseniz, size en kaliteli SEO deneyimini garanti ediyoruz. Bu garantiyi de 20 yılı aşan deneyimimize güvenerek veriyoruz.

Çalışılacak Anahtar Kelime Sayısı

Kaç anahtar kelimede çalışılacağı elbette SEO fiyatları belirlemede kriterdir. Fakat asıl önemli olan nokta seçilen kelimelerin zorluk derecesidir. Zaten biz firma olarak belli başlı anahtar kelimelere müşterilerimizin tercihleri doğrultusunda öncelik versek dahi, SEO'ya bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşarak, sitenin geneli için çalışmalar yapmaktayız. Yani çalışmalarımızı birkaç kelimeye sıkıştırmıyoruz. Önceliğimiz her zaman arama hacmi yüksek olan ve dönüşüm sağlayabilecek kelimelere odaklanmaktır. Ana kelimeyi önceleyelim derken siteye güzel trafik çekebilecek birçok farklı anahtar kelimeyi es geçmiyoruz. Onları da çalışmalara dahil ederek sitenin geneline faydalı olacak profesyonel çalışmalar yürütüyoruz.

Çalışma Süresi

İşini hakkıyla yapan her SEO uzmanı müşterisine öncelikle düzenli çalışmaların neden önemli olduğunu anlatmalıdır. İstikrar başarıyı getiren en önemli olgudur. Hangi işte olursa olsun sağlam temellere dayanmayan hiçbir çalışma başarılı olamaz. Başarılı olan hiçbir çalışma da düzenli ve istikrarlı bir şekilde devam etmezse kalıcı olamaz. Asıl zor olan Google 1. sayfaya gelmek değildir. Orada kalıcı olabilmektir. Biz müşterilerimize her daim SEO için yapacakları harcamaları sadece bir masraftan ibaret olarak görmemelerini öneriyoruz. Eğer doğru kişiyle, firmayla çalışıyorsanız ve belli bir zaman ona şans tanıdıktan sonra da güzel neticeler almaya başladıysanız, siz siz olun çalışmalara aralıksız devam edin. Çünkü emin olun bir inip bir çıkan, düzensiz, ne olduğu belli olmayan, istikrarsız bir web siteniz varsa Google zamanla sitenizi önemsemeyecektir. Google'ın tekrar sizi dikkate alması için her zamankinden daha fazla çalışma yapılması ve daha fazla para harcamanız gerekecektir. SEO çalışmalarının süresi fiyatları belirler. Aylık çalışmalar mı yoksa yıllık çalışmalar mı olacağına göre değişik rakamlar ortaya çıkar.

Ödeme Seçenekleri

Ödemenizi yıllık peşin olarak yapmanız durumunda bir takım fiyat indirimi avantajlarımızdan faydalanabilirsiniz. SEO fiyatları alınacak hizmete göre değişir. Örneğin aylık SEO paketlerimizden satın aldığınızda 1 yıllık ödemenizi peşin yaparsanız %30 indirim kazanırsınız. Bununla birlikte düzenli çalışmaları garanti altına alarak bir nevi hedeflerinize ulaşma ihtimalinizi de maksimuma çıkarmış olursunuz.

Web Sitesinin Tasarım ve Kodlama Altyapısı

Kusurlu bir şekilde oluşturulmuş web siteleri SEO çalışmaları olumsuz etkiler. Kullanıcı deneyimi açısından web sitesinin doğru kodlanması ve mobil uyumlu olması oldukça hayati bir önem taşır. Google kullanıcı deneyimine çok büyük önem atfeder. Öyle ki bunun için sıralamalara etki eden birçok farklı algoritma Google botlarında tanımlıdır. Uzman ekibimiz çalışmalara başlamadan önce web sitenizi teknik açıdan inceler. Tasarım ve kodlama uygulamalarında kusurlar tespit edilirse bunların düzeltilmesi için size önerilerde bulunur. Eğer ki web siteniz mevcut haliyle tamamen işe yaramazsa işe yarar yeni bir site için size teklif sunarız. Web sitenizin durumu SEO başarısını olumlu veya olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir.

İlginizi Çekebilecek Hizmetler

* Google 1. sayfa garantili SEO https://www.simetriks.com/ilk-sayfa-garantili-seo-paketleri.asp
* Yükselme garantili SEO https://www.simetriks.com/yukselme.garantili.seo.asp
* Tek seferlik SEO https://www.simetriks.com/tek.seferlik.seo.asp
* Aylık SEO https://www.simetriks.com/aylik-seo-hizmeti.asp
* Site içi SEO https://www.simetriks.com/site-ici-seo-on-page-seo.asp
* SEO uyumlu özgün makale https://www.simetriks.com/seo.uyumlu.makale.hizmetleri.asp

BİLGİ ALIN

Formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.


Mesajınız