SİTE İÇİ SEO (ON-PAGE SEO) NEDİR?

Site İçi SEO

Site içi SEO (On-Page SEO), web sitesi içerisinde yapılan çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalarla hedeflenen şey, web sitesini en iyi şekilde optimize ederek onu arama motoru ve kullanıcı dostu bir hale getirmektir. Bunun başarıldığı noktada Arama Motoru Sonuç Sayfaları dediğimiz SERP ( Search Engine Results Page) denilen alanda görünür hale gelebiliriz. Arama motorlarında, özellikle de Google'da, üst sıralarda yer almanın bizlere sağlayacağı çok büyük faydalar vardır. Bunlara yazımın ilerleyen aşamalarında değineceğim.

Uzun bir yazı olacak. Fakat sonuna kadar okursanız hem SEO açısından bilgileneceksiniz hem de web siteniz için ne kadar kapsamlı çalışmalar yapabileceğimi görebileceksiniz. 20 yılı aşan SEO tecrübemle, ben Gökhan ÖZGÜNDÜZ olarak, performans ve başarı odaklı SEO uzmanı arayan işletmelerle 2004 yılından beridir çalışmaktayım. Çok farklı sektörleri kapsayan sayısız SEO projesinde çalıştım. Bu projelerde beklentileri fazlasıyla karşıladım. Şimdi gelin yazımızı okumaya başlayalım.


İçindekiler:

1) Site İçi SEO Neden Önemlidir?

2) Site İçi SEO Çalışmalarında Neler Yapıyorsunuz?

2.1. Meta açıklama alanlarının (Meta tags) SEO uyumlu olarak düzenlenmesi.

2.2. URL yapılarının kontrolü ve optimizasyonu işlemleri.

2.3. Anahtar kelime yoğunluğunun tespiti ve düzenlenmesi.

2.4. Mevcut site içeriklerinin kalite kontrolü.

2.5. Görsellerin SEO optimizasyonunun yapılması.

2.6. H (Başlık - Heading - H1, H2, H3, H4, H5, H6) etiketlerinin kontrolü ve düzenlenmesi.

2.7. Kırık link kontrolü ve düzeltilmesi.

2.8. Mevcut içeriklerdeki yazım hatalarının ve imla kurallarının kontrollerinin sağlanması ve düzeltilmesi.

2.9. Site hızının ölçülmesi ve gerekliyse düzeltilmesine yönelik önerilerin sunulması.

2.10. Site içi yönlendirme link inşalarının düzenlenmesi.

2.11. Hedef anahtar kelimelerin vurgulanması.

2.12. Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) ölçülmesi ve raporlanması.

2.13. Site haritasının (Site Map) oluşturulması veya düzenlenmesi.

2.14. Robot.txt dosyasının oluşturulması veya düzenlenmesi.

2.15. HTTP mi ve HTTPS mi? Hangi Protokol Kullanılması Doğru Olandır?

3) Site İçi SEO Fiyatları

Site İçi SEO Neden Önemlidir?

Günümüz dünyası hızla dijitalleşiyor. Bu değişim her yıl bir önceki yıla kıyasla katlanarak artan bir hızla ilerliyor. Teknolojik gelişmelerin, özellikle internet alanında, ivme kazanması şirketleri çok yakından ilgilendiriyor. Bu değişen dünyaya ayak uyduramayan veya inatla eski kafa ticaret anlayışını sürdürmekte ısrarcı olan firmalar hızla piyasadan siliniyorlar. Bu teknoloji ile dost olup, onu benimseyen, onun nimetlerinden faydalanmak için araştırmalar ve yatırımlar yapan firmalar ise hızla büyüyorlar. Özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteriyorsanız veya internet üzerinden herhangi bir hizmeti satmaya çalışıyorsanız kesinlikle site içi SEO yaptırmanız gerekiyor. Online alışverişin gücünü en iyi öngerebilen firmalardan birisi Amazon'dur. Amazon ilk başlarda internet üzerinden sadece kitap satışı yapıyordu. İlerleyen yıllarla beraber Amazon sattığı ürün çeşitliliğini sürekli olarak genişletti. Bugüne geldiğimizde ise Amazon dünyanın en büyük e-ticaret platformudur. Evet, siz belki bir Amazon olamayacaksınız ama web sitenizi SEO uyumlu hale getirterek tahmin ettiğinizden çok daha büyük işler başarabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan satışlar önceki yıllarla kıyaslandığında gözle görülür bir şekilde artıyor. Henüz Avrupa ortalamasını (%74) yakalayamamış olsak da Türkiye'de de tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapma oranları (%44) hızla artıyor. Özellikle pandemi ile birlikte insanlar evlerine kapandıktan sonra alışveriş alışkanlıkları yoğun bir şekilde internete kaydı. Tüketiciler internet üzerinden çok daha fazla ürüne, çok daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Online alışverişin tüketicilere sağladığı çok önemli bir avantaj ise hızlı bir şekilde fiyat karşılaştırması yaparak maliyetlerini düşürübilme imkanıdır. Üstelik bunu yaparken enerjilerini ve değerli zamanlarını korumuş oluyorlar. Herhangi bir mobil veya masa üstü cihaz üzerinden, satın almak istediği ürünle ilgili arama motoru yardımıyla araştırma yapan bir tüketici, Google, Yahoo, Bing, Yandex vb. ilk sayfada çıkan sonuçlara ulaşacaktır. Çok yüksek ihtimalle de o sitelerin bir tanesine ödeme yaparak alışverişini tamamlayacaktır. İşte tam da bu sebeple web siteniz için site içi SEO yaptırmalısınız. Böylece o tüketicilere siz de ulaşabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Site İçi SEO Çalışmalarında Neler Yapıyorsunuz?

Web siteniz içerisinde yapacağımız site içi SEO çalışmalarıyla, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP), web sitenizin daha iyi performans göstermesini sağlamak için aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

Meta Açıklama Alanlarının (Meta Tags) SEO Uyumlu Olarak Düzenlenmesi

Meta açıklama alanlarının düzgün bir şekilde düzenlenmesi başarılı bir SEO için olmazsa olmazdır. Bu alanın en doğru şekilde optimize edilmesinin önemi Googlebotlarının web sitenizi nasıl gördüğünden kaynaklanır. Googlebot, bir web sitesini ziyaret ederken (tararken) en yukarıdan aşağıya doğru onun bir nevi röntgenini çeker. Web sitelerimizin en üst kısmında kodlara bakarsanız göreceğiniz üzere Meta açıklama alanları vardır.

Google'da herhangi bir kelimeyi aratıp bakarsanız, ilk olarak web sitesinin adresi üst kısımda yer alır. (Bu önceden daha farklıydı. Eskiden Google site adresini o sitenin tarama sonuçlarına ait olan kısımda en altta gösterirdi.) Sonrasında Title (Başlık) dediğimiz alan gelir. Başlık kısmının hemen altında da Description (Açıklama) dediğimiz alan gelmektedir.

Google Arama Motoru'nda "Sağlık Bakanlığı" kelimesini aratırsanız aşağıdaki örnekte olduğu gibi görebilirsiniz.

Bu örnekte;

Title (Başlık): T.C. Sağlık Bakanlığı

Description ( Açıklama): Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) tarafından Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Külliyesi'nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı Programı ...

Örneğimizde, Title (Başlık) alanı kısa ve net tutulmuş. Zaten iyi bir SEO için olması gereken de budur. Başlık kısmında kısa ve net bir şekilde sayfanın, sayfamızdaki konunun, ne ile ilgili olduğunu belirtmeliyiz. Uzun uzun yazmak, sayfayla ilgisiz anahtar kelimeleri başlıkta geçirmek, anahtar kelimeleri tekrarlamak vs. Title alanını bir çöplüğe çevirecektir. Özellikle içerikle alakasız anahtar kelimeleri kullanmak SPAM yapmak olacaktır. Google bunu mutlaka cezalandırır! Unutmayın Google'ı kandıramazsınız. Zaten Googlebot belli bir karakter sayısından sonra başlık alanınızda yazdığınız kelimeleri görmezden gelir. Genellikle başlık kısmında maksimum 50-60 adet arasında karakter kullanılır. Title alanında yer alan boşluklar ve noktalama işaretleri de bu karakter sayısının içindedir. Yani title alanını oluştururken kısa ve net olun. Sağlık Bakanlığı örneğimizde Title alanı toplamda 21 karakterden oluşmaktadır. 50-60 karaktere kadar başlık alanına yazabilecek olmamız illaha ki bunu yapmamız gerektiği anlamını taşımaz. Bazen örneğimizde de görüldüğü gibi 21 karakterde yeterli olacaktır.

Örneğimizde, Description (Açıklama) alanı fark ettiyseniz yarım kalmış durumda. Yazının tamamı Googlebot tarafından taranmış olsa bile yine bu alanda da, tıpkı Title'da olduğu gibi, karakter sınırlaması vardır. Google, kendi sitesinde belirttiği üzere, aslında açıklama alanında herhangi bir karakter kotası koymamıştır. Fakat sınırlı sayıda karakteri arama sonuçlarında gösteriyor olmasından ötürü, örneğimizdeki gibi, bu alandaki cümlenin yarım kalmaması adına bu zorunlu olmayan sınırlamaya uymamız bizim yararımıza olacaktır. Bu örnekte açıklama alanının 164 karakterine kadar olan kısmı Google tarafından arama sonucuna yansıtılmıştır. İyi bir SEO için açıklama alanınızı da çok uzun tutmamanız önemlidir. Bu alana yazınızın özünde neyle ilgili olduğunu anlatan bir cümle yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Zaten Googlebotları ilk etapta Meta açıklama alanlarını tarasalar da sadece bununla sınırlı kalmazlar. Sitenizin içeriklerini de tararlar. Yani kaliteli ve özgün bir şekilde SEO uyumlu içerikler oluşturduysanız, Google ne yapar ne eder bir yerden önemli kelimelerinizi yakalar. Yeterince kullanıcı dostu ve arama motoru yönergelerine uyumlu bir içerik oluşturduysanız da sizi sıralamalarda yukarıya taşıyarak ödüllendirir.

Başlık ve açıklama alanları haricinde diğer önemli bir Meta etiket alanı da Keywords (Anahtar Kelimeler) kısmıdır. Bu kısım, yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi, Google arama sonuçlarında gözükmez. Başarılı bir SEO için anahtar kelime alanının da bilinçli bir şekilde doldurulması gereklidir. Meta Keywrods alanı maksimum 70 karaktere kadar kullanılmalıdır. Yine boşluklar ve noktalama işaretleri de bu sayıya dahildir. Anahtar kelime alanını doldururken buraya yazdığımız kelimelerin tamamının içeriğimizle alakalı olmasına dikkat etmeliyiz. Gelişigüzel yazılan, alakasız kelimeler kullanmak fayda değil zarar getirecektir. Yazımızda geçen ve arama hacmi en yüksek olabilecek anahtar kelimeleri kullanmak en doğru olanıdır.

Bu meta etiketleri haricinde daha birçok farklı meta etiketleri de vardır. Bunlara burada değinmeyeceğim. Çünkü çok teknik bilgiler içerdiğinden kafa karışıklığına sebep olabilir. SEO uygulamalarımızda Google'ın tanıdığı, faydalı olabilecek, birçok farklı meta etiketini kullanıyoruz. Bizim için öncelikli olanlardan yukarıda bahsettim.

URL Yapılarının Kontrolü ve Optimizasyonu İşlemleri

URL (Uniform Resource Locator) kelimesinin kısaltılmış halidir. Bir URL subdomain ve root domain olarak adlandırılan bölümlerden oluşur. Subdomain bir web sitesine girmek için adres çubuğunda ilk olarak yazdığımız www. olan kısımdır. Root domain ise www.'dan sonra gelen kısım olan saglik.gov.tr alanıdır.

Ayrıca web sitemize içerikler eklerken oluşturduğumuz alt sayfalar da vardır. Bunların da SEO açısından doğru bir şekilde yapılandırılması arama motorlarında iyi bir konum elde edilmesinde faydalı olur. Örneğin, "SEO uyumlu özgün makale" için oluşturacağımız alt sayfamızın https://www.simetriks.com/seo-uyumlu-makale-hizmetleri.asp örneğinde de olduğu gibi "seo-uyumlu-makale-hizmetleri.asp" şeklinde araya kısa çizgi - konarak ayrılmış olması uygun olandır. Alt çizgi _ olarak yapılmasını Google önermez. Anahtar kelimelerin URL'nizde bitişik olarak "seouyumlumakalehizmetleri.asp" şeklinde kullanılması da önerilmez. Bu hem Googlebot açısından anlamsızdır hem de kullanıcılar açısından kafa karışıklığına neden olur. Ayrıca alt sayfa linklerini oluştururken çok karmaşık kodlar kullanılması da önerilmez. "https://www.example.com/index.php?id_sezione=360&sid=3a5ebc944f41daa6f849f730f1" örneğinde olduğu gibi. URL yapılandırılmasında bulunduğunuz ülkeye özgü alt dizin kullanılması (example.com/tr) önerilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğunun Tespiti ve Düzenlenmesi

Anahtar kelime yoğunluğu, içeriğinizde yer alan hedef kelimelerin veya kelime gruplarının yazının bütünü içerisinde kapladığı yüzdesel oranı ifade eder. Odak anahtar kelimenin içeriğimizde makul oranlarda kullanımı SEO kalitesini doğrudan etkiler. İçeriklerimizde kullanacağımız anahtar kelime yoğunluğunun %1 ile %3 arasında olması ideal olandır. Örneğin, 100 kelimeden oluşan bir içerikte hedef kelime 1 veya 3 defa geçiyorsa bu makul bir orandır. 500 kelimeden oluşan bir yazıda ise anahtar kelimenin en az 5 en fazla 15 defa geçirilmesi önerilir. Hesaplamak için; anahtar kelime sayısını toplam kelime sayısına bölüyoruz. Çıkan sonucu da 100 ile çarpıyoruz. Bu oranın nasıl hesaplandığını formülüze edecek olursak Anahtar kelime sayısı / Toplam kelime sayısı X 100 şeklinde olacaktır. 15/500 X 100 = %3 anahtar kelime yoğunluk oranına ulaşılır.

Sitemize eklediğimiz içerikleri sırf arama motorlarında yükselmek için anahtar kelimelere boğmamız tam tersi bir etki yaratacaktır. Gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler bir yazıyı hem sıkıcı yapacaktır hem de amacından saptıracaktır. İçerik oluştururken amacımız kullanıcıların faydasına olacak, onları doğru bilgilendirecek, sayfamızı ziyaret edenleri sıkmayacak kaliteli paylaşımlar yapmak olmalıdır. Google, oluşturacağımız içeriklerin kullanıcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini en iyi anlayacak, karşılayacak nitelikte olmasına özen göstermemizi bekler.

Mevcut Site İçeriklerinin Kalite Kontrolü

Kaliteli bir içerik Google'ın SEO açısından en önem verdiği şeydir. İçerik Kraldır (Content Is King) deyimini sanırım siz de duymuşsunuzdur. SEO uzmanları arasında sık sık kullanılan bir sözdür. Bu terimin fikir babası Bill Gates'tir. Bu sözü ilk olarak 1996 yılında kaleme aldığı bir yazısında dillendirmiştir.

İçeriğin kral olması, her yazılan yazının değerli olduğu anlamını taşımaz. Bir içeriği değerli kılan çok sayıda farklı bileşen vardır. Bunlardan en önemlisi özgünlüktür.

Özgün bir içerik nasıl olmalıdır?

* Özgün bir içerikte anlatılan konuda yazar kendine has bir dil kullanmalıdır.

* Daha önce aynı konuda yazılmış sayısız içerikten kalitesi ile ayrışmalıdır.

* Bahsedilecek konunun en can alıcı yanlarını, özünü, yakalayabilmelidir.

* Kendini sürekli tekrarlayan cümlelerden kaçınılmalıdır. Akıcı olmalıdır.

* Gerekli değilse makul olandan fazla detaya girmemelidir.

* Kullanıcı dostu: Kolay anlaşılır ve yalın bir anlatıma sahip olmalıdır.

* Yazım (İmlâ ) kurallarına özen göstermelidir.

İçeriğin kalitesini belirleyen bir diğer önemli husus da okuyuculara sunduğu faydadır. Okuyucu içerikte aradığını bulabilmelidir. Kullanıcı dostu içerikler her zaman değerlidir. Türkçenin doğru kullanımı da önemlidir. Anlatım bozuklukları içeriğin kalitesini düşüreceğinden dolayı SEO'yu negatif anlamda etkileyecektir. Noktalama işaretlerini yerli yerinde kullanmak anlatıma ve vurgulara güç verir. Yazıdaki bütünlüğün korunmasını sağlarken, okurun daha akıcı bir hızla içeriği okumasına da yardımcı olur. Tüm bu bahsedilen kurallara riayet eden içerikler her zaman daha öne çıkarlar.

Eğer içerikleriniz yetersizse en baştan yeni içeriklerin yazılmasını öneriyoruz. SEO uyumlu özgün makale (içerik yazıları) paketlerimize adresinden https://www.simetriks.com/seo.uyumlu.makale.hizmetleri.asp ulaşabilirsiniz.

Görsellerin SEO Optimizasyonunun Yapılması

Web sitesi içerisinde yer alan görseller de tıpkı yazılar gibi birer içeriktir. Bundan dolayı görsel optimizasyonu da SEO'nun ayrılmaz bir parçasıdır. Doğru yapılandırılmış görsel optimizasyonu ile Google görsel aramalar için üst sıralarda çıkma şansınız olur. Bu düzenlemeler diğer tüm arama motorlarının, Yahoo, Bing, Yandex vb., görsel alanları için de görünürlük açısından web sitenize avantajlar sağlar. Özellikle Google görsel aramalar için arama hacimleri hiç azımsanmayacak kadar yüksektir.

Görseller, bir web sayfasının göze daha hoş gelmesini sağlayan önemli materyaller olduklarından ötürü bunları doğru bir şekilde kullanmak faydamıza olur. Sırf bir görsel olsun diye alakasız bir şeyi sayfaya eklemek fayda getirmez. Özellikle yazımızda kullandığımız görseller içeriğimizi destekleyici nitelikteyse bu tam da görsel optimziasyonu açısından doğru bir hamle olur. Kullandığımız içerik görsellerinin boyutlarının çok büyük olmaması önemlidir. Çünkü çok yüksek boyutlara sahip olan görseller sayfamızın açılış hızını yavaşlatacaktır. Bundan kaçınmak SEO kalite puanımıza artı puan ekler.

Görsel seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

Görsel SEO'da nelere dikkat etmemiz gerektiğini maddeler halinde sıralayalım.

* Görsel boyutu çok büyük olmamalıdır.

* Görselleri isimlendirirken içerisinde hedef anahtar kelime geçirilmelidir.

* Çözünürlük açısından yeterli, net görseller kullanılmalıdır.

* Görsel formatında netlik yanında dosya boyutu da dikkate alınarak seçim yapılmalıdır.

* Görsellerin optimizasyonu için alt text etiketi kullanılmalıdır.

* Görseller için de ayrı bir site haritası oluşturulmalıdır.

* Telif hakları olan görsellerin kullanımından kaçınılmalıdır.

H Başlık Etiketleri

 • Kırık link kontrolü ve düzeltilmesi.

 • Mevcut içeriklerdeki yazım hatalarının ve imla kurallarının kontrollerinin sağlanması ve düzeltilmesi.

 • Site hızının ölçülmesi ve gerekliyse düzeltilmesine yönelik önerilerin sunulması (Tasarım, görseller, kodlama, sunucu hızı vb.)

 • Site içi yönlendirme link inşalarının düzenlenmesi.

 • Hedef anahtar kelimelerin vurgulanması.

 • Hemen çıkma oranı (Bounce Rate) ölçülmesi ve raporlanması.

 • Site haritasının (Site Map) oluşturulması veya düzenlenmesi.

 • Robot.txt dosyasının oluşturulması veya düzenlenmesi.

 • HTTP mi ve HTTPS mi? Hangi Protokol Kullanılması Doğru Olandır?

Site İçi SEO Fiyatlarınız Ne Kadar?

Düzenleme yapılacak sayfa adedine göre site içi SEO fiyatlarımız değişmektedir. On-page SEO fiyat tarifelerimizi aşağıda bulabilirsiniz. Yapılacak site içi SEO işlemleri tek seferliktir. Satın alacağınız paket kapsamında düzenlemeler tamamlanıp tarafınıza raporlandıktan sonra iş tamamlanmış olur.

Düzenli, kesintisiz, site içi SEO hizmeti almak istiyorsanız https://www.simetriks.com/aylik-seo-hizmeti.asp adresini ziyaret edebilirsiniz.

 • 0-20 sayfaya kadar 950 TL + KDV

 • 0-40 sayfaya kadar 1.700 TL + KDV

 • 0-60 sayfaya kadar 2.450 TL + KDV

BİLGİ ALIN

Formu doldurarak bilgi talep edebilirsiniz.