PROJE AÇIKLAMASI

Kategori: Hastane

Konum: Kütahya, Türkiye

Kapsam: Uygulama Projesi

İşveren: Sağlık Bakanlığı

İnşaat alanı:   36.735 m²

Yatak sayısı: 200

Kısa tanım:

  • Kütahya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, farklı bir arazide konumlandırılmasına rağmen, Kütahya Şehir Hastanesi’nin bir parçası olarak tasarlanmıştır. 
  • Hastane tasarımı yapılırken, medikal, mimari ve inşai  standartlar göz önünde bulundurulmuştur. Personel, hasta ve hasta yakını sayılarının gelecekteki artış ihtimalleri tasarıma yansıtılmıştır. Tedavi alanlarında makul ölçüde güneş ışığına erişim sağlanmıştır. Peyzaj düzenlemeleri ile hasta ve ziyaretçilerin optimum düzeyde rekreasyon alanlarından faydalanabilmesi sağlanmıştır. Hasta yatak odalarındaki ihtiyaçların zaman içerisinde değişmesi öngörülmüş, mekânlar sürdürülebilir bir şekilde tasarlanmıştır. FTR hastanelerinin en çok kullanılan alanları olan terapi alanları da mekânsal estetikten ödün verilmeden işlevsel çözümleri sunulmuştur. Hemşire istasyonu, doktor odaları gibi temel hasta bakım ve personel mahalleri, sorumlulukları altında bulunan hastalarla yakın iletişimde olabilecekleri şekilde planlanmıştır. Binanın güneş ışığından yararlanmasını maksimuma çıkarabilmek adına bekleme ve ziyaretçi alanlarının dış çeperlerinde, şeffaf cepheler tasarlanmıştır.
  • Hastane; onkolojik, geriatrik, ortopedik, travmatik, pediatrik, romatolojik, ürodinamik, psikoterapik rehabilitasyon, konuşma rehabilitasyonu vb. departmanlar içermektedir. Ayrıca, elektroterapi, hidroterapi gibi tekniklerin uygulandığı alanlarla bu tedaviler desteklenmektedir.
  • Hastane çeşitli branşlara ayrılmış bölümlerde, yatılı olarak tedavi sağlanan, 200 yataklı bir kapasiteye sahiptir.