Temzilikçilerden En İyi 17 temizlik Önerisi

Temzilikçilerden En İyi 17 temizlik Önerisi

Temizlik şeklinizi değiştirmek için bu en iyi 17 temizlik önerisini deneyin: masrafları en aza indirip, temizliği en yüksek seviyeye çıkarttığınızdan nasıl emin olabiliyorsunuz!

Evcil hayvan kokularından televizyon tozuna her evin temizlik zorluğu vardır. Ev sahibi ya da profesyonel bir temizlikçi olabilirsiniz, bu problemleri nasıl çözeceğinizi bilmeniz gerek.

Kirlenen yerlerin kirliliğini gidermek için ülkedeki temizlik şirketleriyle konuştuk. Kendi evinizin ya da kiracısı olduğunuz evin tertemiz olmasını istiyorsanız, bu 17 faydalı temizlik önerilerinin avantajlarından yararlanın.

1. Çok Amaçlı Ürünler Kullanın:

Ev temizliğinin her küçük alanı için yüklü uzman ürünler alarak üretici tuzaklarına düşmemeye çalışın. Dolaplarınızda bir daha kullanmayacağınız pahalı temizlik ürünlerini biriktirmekten vazgeçin! Dahası, gerçekten işinize yarayacak ürünlere tutunun: mesela, bardakları, banyoyu, ahşap ve fayans zeminleri de güvenle temizleyebileceğiniz çok amaçlı dezenfektan temizleyicileri kullanın.

2. Doğru Gereçleri Sahip Olun:

Aynı şey temizlik gereçleri için de geçerli. Üreticilerin satmaya çalıştığı tüm uzman gereçleri alırsanız, onları koyacak yer bulamazsınız. Evinizi temiz tutmak için tek ihtiyacınız olan, mikro-fiber bezler, birkaç sünger, tahta fırçası, plastik kazıyıcı, zorlu zeminleri süpürebileceğiniz süpürge ve halı.

3. Diş Fırçası Kulanın:

Çok amaçlı temizlik aletleriyle baş edebilecek tek bir gereç bulmak zordur. Bir diş fırçası en küçük köşelerden bile zorlu kirleri çıkarmanıza yardımcı olur.

4. Temizlik Kutusu Yapın:

Temizlik gereçlerini bir temizlik kutusunda bulundurarak temizliğinizi daha etkili ve kısa zamanda yapın. Bu yöntem, evin neresinde olursanız olun, ana gereç ve ürünler elinizin altında olacak. Temizlik yaparken bile bir araç-gereç kemerinde temel ekipmanları ve spreyleri bulundurabilirsiniz!

 

5. İlk Önce Evi Toplayın:

Çoğu ev aşırı dağınıktır. Bu fazla eşyaları kaldırmak temiz bir evin anahtarıdır. Tozunu alıp parlatmadan önce dergilerinizi ve kitaplarınızı koyacağınız bir yer bulmanız gerek.

6. Sisteminiz Olsun:

Etkili bir temizlik için sisteme sahip olmak önemlidir. Diğerine başlamadan önce ilk temizlik görevinizi bitirdiğinizden emin olun yoksa ne yaptığınızı ve ne yapacağınızı unuttuğunuz için kendinizi dağılmış ve bitkin hissedersiniz. Ayrıca, her odayı baştan sona süpürmeyi unutmayın, böylece tozları bir yerlere konmadan yakalayabilirsiniz.

7. Etkili Biçimde Süpürün:

Tek hızlı değişiklikle süpürme görevinizi hızlandırın. Evin merkez odasına süpürgeyi takın. Bu size zaman kazandıracaktır çünkü her oda için geri dönüp fişi prizden çıkarıp kendinize yakın bir prize takmak zorunda kalmadan süpürmenize devam edebilirsiniz. Kablonuz çok kısa ise, bir uzatma kablosu ekleyin.

8. Elektronik Aletlerin Tozunu Alın:

Televizyon ya da ekranı kapatın, kuru bir mikro-fiber bez kullanarak ekranı silin. Eğer gerekliyse, saf suyla ya da say suya denk beyaz sirke ile bezinizi nemlendirin. Asla püskürtme sıvıları LED, LCD ya da plazma ekrana direk olarak sıkmayın, zarar verebilir.

9. Ferah Kokular Kullanın:

Çoğu temizlik ürünü, evde laboratuvardaymış gibi koku bırakan sert kimyasal kokular içerir. Bunu engellemek için, sodyum borat, çamaşır sodası, sirke ve karbonatla kendi temizlik çözümünüzü oluşturabilirsiniz. Güzel ve hoş koku için aromatik Asya ağacı, limon, greyfurt, lavanta gibi birkaç damla esanslı yağlardan damlatabilirsiniz.

10. Duş Başlığınızı Fırçalayın:

Duş başlığında biriken kalıntıları çıkarmak kolaydır: üstüne biraz sirke dökün ve bir gece bekletin. Sabah, duş başlığınızı durulayın. Tertemiz olacaktır.

11. Yağları Birikintilerin Çıkarın:

Kapı kolları ve lamba düğmeleri gibi sürekli dokunduğunuz şeyler üzerinde biriken yağı çıkarmak için süngerler idealdir.

 

12. Buzdolabı Kıvrımlarını Temizleyin:

Buzdolabınızı tamamen temizlemek için, ağır temizliğe hazır olun. Dolabın koruyucu levhalarını çıkarın ve kıvrımlarda biriken kıl ve tüyü süpürün. Sadece buzdolabınızı temizlemekle kalmayıp daha etkili çalışmasını sağlayarak para ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

13. Pencereleri Yıkayın:

Daha küçük pencere ve aynalar için, buruşturulmuş gazete parçaları kullanın çünkü yüzeyi nazikçe ve iz bırakmadan temizler. Daha büyük ayna ve camlar içinse, el aparatı olan cam sileceğini kullanın, zamandan kazanıp, kendinizin ulaşamayacağı yerleri de kolaylıkla temizlemenizi sağlar.

 

14. Evcil Hayvan Kokularını Önleyin:

Evcil hayvan kokusunu halılarınızdan çıkarmak için, halı yıkama spreyini ve beyaz sirkeyi bir kapta karıştırıp kullanın. Ardından, sirkeyle ıslattığınız bölgeye karbonat dökün ve kurumaya bırakın. Kurup kalan karbonatı süpürün. Bu karışım evcil hayvan kokusunu tamamen ortadan kaldırır ve halılarınızda hoş bir koku bırakır.

15. Fayansları Süpürün:

Eğer zemininiz seramikse, ovalamayı bırakın. Temizleyiciyle yıkamadan önce, kir ve kırıntıları temizlemek için süpürmelisiniz.

16. Sopayla Ulaşın:

Yüksek yerleri ya da ulaşılması zor bölgeleri temizleme probleminiz mi var? Bir metrelik sopa bulun. Ucuna çorabı uygun bir lastik bantla sabitleyin. Yatak başlığı arkasına ve mobilya altlarına ulaşmak için şık bir araçtır.

17. Tekrar Göz Atın:

Bir odanın temizliğini bitirdiğinizi düşündüğünüzde, bakış açınızı değiştirin ve eve yeniden bakın. Yüzeylere daha yakından bakarak, temizlenecek herhangi bir kir ya da birikinti olup olmadığına bakın.