Prof. Dr. Sami TEKTEPE    


bilgi@samitektepe.com   +90 212 000 00 00

Kadın SağlığıMevsim olarak tam da hastalık mevsimindeyiz. Hastalığa yakalanmamak için yapmanız gerekenleri bilirseniz riskleri de azaltabilirsiniz.

Bizi hastalıklara karşı koruyan ve vücudumuzda mikroplara savaşan bağışıklık sistemimizdir. Bağışıklık sisteminizi ne kadar kuvvetlendirirseniz hasta olma riskinizi de o kadar azaltırsınız.

 

Hasta olmamak için yapabileceklerinizi bir yerlere not edin;

• Bağışıklık sistemi sizi tüm hastalıklara karşı koruyan bir sistemdir. Siz varınız ve yoğunuzla bu sistemi daha da kuvvetlendirmek için çalışacaksınız.

 

• Tüm vitaminlere vücudumuzun ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenerek vitaminlerin hepsini almaya özen göstermelisiniz.

 

• Bağışıklık sistemi bağırsaklardan geçenlerle beslenir. O yüzden probiyotik kullanımına önem vereceksiniz. Kefir ve yoğurt en değerli probiyotik besindir. Ama bunları düzenli olarak yiyemiyorsanız o zaman probiyotik haplardan günlük olarak kullanabilirsiniz.

 

• Probiyotik bağırsaklardaki mikropları ve zararlı parazitleri temizleyerek sizin bağışıklık sisteminizin çalışmasına katkı sağlar. Böylece hastalıklara yakalanma oranınız daha da düşer.

 

• Düzenli uyku da bağışıklık sistemini güçlendiren başka göz ardı edilebilen bir detay. Uykusuz kaldığınız veya uyuyamadığınız zamanlarda vücudunuz yorgun düşer ve bağışıklık sisteminin en ufak bir boşluğundan yararlanan virüsler sizi hasta ederler.

 

• Sarımsak, tavuk çorbası, elma ve belli bir miktarda tüketilen alkol bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olanlardan.