Prof. Dr. Sami TEKTEPE    


bilgi@samitektepe.com   +90 212 000 00 00

GebelikGebelik fizyolojik bir olaydır, ancak gebeliğe planlı ve bilinçli bir şekilde hazırlanmak, hem anne adayı hem de bebeği için sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek öncelikli hedef olmalıdır.

Gelişmiş toplumlarda anne adayları gebeliği planlamaya başladıkları andan itibaren bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almaktadırlar.

Gebelik öncesi danışma sadece önceden tıbbi bir hastalığı olanları değil, gebeliği düşünen tüm kadınları kapsamalıdır. Anne adayının tıbbi, sosyal ve genetik durumlarının gebelik öncesinde araştırılması ve en iyi duruma getirilmesi yoluyla gebelik sonuçlarının geliştirilmesi hedeflenir. Gebelik öncesi görüşme; risk belirlenmesi ve beslenme, egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri gibi önerileri içerir. Anne adayı sistemik hastalıklar yönünden sorgulanmalı, diabet, hipertansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları, varis ve damar tıkanıklığı varlığı, böbrek ve karaciğer hastalıkları, guatr bozuklukları varlığını irdelenmeli, gebeliği etkileyebilecek enfeksiyonlar araştırılmalı, gerekli tetkik, tedavi ve yönlendirmeler yapılmalıdır.

Anne adayının genetik özellikleri sorgulanmalı, ailevi hastalıklar göz önüne alınmalıdır. Kadının yaşı, kilosu, varsa önceki gebelik ve doğum öyküleri detaylı alınmalı ve bilmiyorsa mutlaka kendisinin ve eşinin kan grubu tayini yapılmalıdır.

Kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığının olup olmadığı saptanmalıdır. Eğer yoksa mutlaka gebelikten en az 3 ay önce kızamıkçık ( rubella) aşısı yapılmalıdır. Aşıdan en az 3 ay sonra gebe kalması doğru bir tıbbi yaklaşımdır.

Anne adayı ve eşi iş çevreleri ve saatleri potansiyel stres kaynakları ve tütün, alkol ve yasa dışı ilaçların kullanımı veya bağımlılığı varsa mutlaka bunlardan vazgeçilmeli gerekirse uzman desteği ile tıbbi yardım alınmalıdır.

Gebelikte önerilen kilo alımı 11-13 kilo arasındadır. Eğer gebelik öncesi kilo veya vücut kütle endeksi yüksek ise diet ve egzersiz ile ideal kiloya inilmeli, ondan sonra gebelik planlanmalıdır.

Gebelikten 1-2 ay öncesinde günlük 400 mikrogram ( 0,4 mg.) Folik Asit dsteğine başlanmalıdır. Bu vitamin gerek istenmeyen gebelik kayıplarına karşı bir önlem gerekse bebekte meydana gelebilecek nöral tüp defektine (NTD) karşı bir önlem olacaktır.