Prof. Dr. Sami TEKTEPE    


bilgi@samitektepe.com   +90 212 000 00 00

Gebelikte bebeğin kilo alması için nasıl beslenilmelidir ?

Tarih:12 Temmuz 2017Gebelikle beraber anne adayının vücudunda bazı değişimler olur. Anne adayı hem her an büyüyüp gelişen bebeğini beslemeye hem de kendi vitamin ve mineral gereksinmelerini karşılamaya çalışır. Aynı zamanda depo maddelerini dengede tutması gerekir. Bu nedenle beslenmesine her zamankinden daha çok dikkat etmek durumundadır.

Gebelik süresince yeterli ve dengeli beslenen anne adaylarının bebeklerinin diğer bebeklere göre daha sağlıklı oldukları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gebelik süresince annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesiyle bebekte oluşabilecek sorunlar; prematüre doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, ölü doğum, doğumun ilk günlerinde ölüm ve bilişsel bozukluklardır. Yetersiz kalori alımında, bebeğin büyüme ve gelişmesi için kullanılacak olan proteinler enerji gereksinimi için kullanılır. Miadında (zamanında) doğduğu halde, yeterli beslenmemeye bağlı olarak doğum ağırlığı ve boyu eksik bebekler doğabilir. Gebelik süresince gereksiz kalori kaynağı olan, bebeğin büyüme ve gelişmesine katkı sağlamayan gıdalarla aşırı beslenmek, faydalı olan maddelerin vücutta kullanılabilirliğini azaltır. Bebeğin gelişimini yavaşlatabilir. Bu nedenle annenin yeterli kilo alımı ve gereksinimleri karşılaması önemlidir. Bu da sınırsız kalori alımı ile değil dengeli beslenme ile sağlanır.