Prof. Dr. Sami TEKTEPE    


bilgi@samitektepe.com   +90 212 000 00 00

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

Tarih:13 Temmuz 2017Kısa veya uzun vadede her çiftin hayalidir çocuk sahibi olmak. Bazı çiftler evliliklerinin ilk yıllarında çocuk sahibi olmak ile ilgili plan yapmayı erken bulur; çocuk istemlerini evliliklerinin ilerleyen dönemlerinde gündeme taşır. Ancak plan dahiline alınan çocuk istemi bazen olası sağlık sorunlarından kaynaklı olarak oldukça zor ve stresli bir süreçle çiftleri karşılaştırabilir. İşte bu tip durumlarda devreye giren tedavi yöntemi ise tüp bebek olmaktadır. Tüp bebek yöntemi ile sahip olmak istenilen bebeğe kavuşmak mümkün olmaktadır. Günümüzdе çоk sayıda çift tüp bebek yöntemi ile çocuk sаhibi olabilmektedir.

Modern tıp çocuk sahibi olmak isteyenler için pek çok fırsat sunmaktadır. Tüp bebek tedavisi bu yönde uygulanan yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecidir.

Dünyada ve Ülkemizde İlk Tüp Bebek

Modern tüp bebek tedavisinin kurucusu, Bob Edwars’tır. Tüp bebek işlemi sonucu doğan ilk bebek (Louise Brown), 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. 1971 yılından itibaren tüp bebek ile ilgili olarak yapılan tüm uygulamalar günümüz tüp bebek tekniğinin temelini oluşturmaktadır. Dünyada tüp bebek ile ilgili gelişmeler hızla devam ederken, ülkemizde tüp bebek konusundaki çalışmalara kayıtsız kalmayarak ilerleyen tüp bebek yöntemlerini uygulamaya başladı. Bunun sonucunda da 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşti.